Sengge Info / mainsite

 
Jak roste zárodek v děloze fenky ?

Každý chovatel zná to napínavé období, kdy je jeho fenka nakrytá a začíná se těšit na štěňátka. Sleduje ji, hladí po bříšku (my tomu doma říkáme "hladit na miminkách") a rád by měl "rentgenové oči", aby zjistil, jak budoucí štěňátka právě v tu chvíli vypadají.

Taky vás zajímá, jak rychle zárodek v děloze fenky roste, jak přibližně v určitý den březosti vypadá a jak ho můžete zjistit ? Podívejte se na následující tabulku !

 
Vývoj zárodku středně velkého psa v děloze v době březosti
   Den    Stádium vývoje štěňat Přibližná
velikost
Fenka
1.

K oplození vajíčka ve vejcovodech dochází několik hodin po krytí.

0,15 mm  
8.-10.

Oplozená vajíčka (zygoty) sestupují do dělohy.

0,5 mm  
15-16.

Zárodky (embrya) se uhnizďují ve stěně dělohy.

1 mm

Bradavky fenky se mírně zvětšují a zrůžovějí. Fenku je třeba šetřit, nevystavovat zátěži ani stresu. Může začít období nechutenství, které trvá jeden až dva týdny.

23.

Je patrná hlavička, jsou naznačeny oči a ušní jamky, začínají se tvořit končetiny, vyvíjí se nervový systém.

5-10 mm

Zárodky jsou zjistitelné ultrazvukem. Zkušení veterináři a někteří chovatelé už jsou schopni zjistit zárodky i hmatem. Vyžaduje to ale velikou opatrnost a znalosti. Bez nich to raději nezkoušejte, při neopatrném zacházení můžete štěňatům i fence spíše ubližit!

28.-29.

Jsou zřetelné některé části osního skeletu (páteř, žebra), plíce, srdce, játra. Končetiny se jeví jako nedlouhé kyjovité výběžky.

20 mm

Můžete začít mírně zvyšovat dávky krmiva. Nepřekrmujte však!

32.

Začíná kostnatění lebky a čelistí. Embrya se mění v plody - miniaturní pejsky, jsou přibližně na 20% porodní hmotnosti.

25 mm

Fenka je přibližně v polovině březosti. Dbejte na správný režim fenky bez zátěže a klidné nestresující prostředí. Přibližně až do 35. dne může fenka zcela zárodky vstřebat!

33.-35.

V chrupavčité kostře jsou zjistitelné ostrůvky vápenatění, je naznačena svalovina a střevo tvoří několik kliček. Počínají se tvořit pohlavní orgány.

25-30 mm

Fenka rychle přibývá na váze, takže březost již může rozeznat podle zvětšujícího se objemu jejího břicha i méně zkušený chovatel. Množství krmiva by mělo být vyšší asi o 10%, je vhodné je rozdělovat do dvou-tří denních dávek.

42.-45.

Jednotlivé části těla jsou již zřetelně vyvinuté, zárodek rychle roste, probíhá kostnatění páteře a prstů.

60-70 mm

Děloha zabírá již 2/3 břišní dutiny, doporučuje se krmit víckrát denně menší dávky. Fence už nedovolte prudké a namáhavé pohyby či skoky.

50.

Orgány jsou již zřetelně vyvinuté, jasné je pohlaví plodu.

80-90 mm

Fenka si začíná hledat místo k porodu, vyhledává chráněné klidné kouty, může v nich občas hrabat. Břicho má plné štěňátek. Dávka krmiva by měla být asi o 25-30% vyšší než normálně.

53.

Tělíčka štěňat začínají porůstat srstí, drápky na prstech jsou již plně vyvinuté, ukazuje se pigmentace.

90-120 mm

V tuto dobu lze už obvykle nahmatat pohyby štěňat přes břišní stěnu feny. Fenka musí být v klidu, pohyby ucítíte, když jí jemně přiložíte dlaň k bříšku.

56.-58.

Dokončuje se vývoj plic, dorůstá srst na čenichu, na packách a ocásku. V této době začínají být štěňátka schopná samostatně dýchat vzduch a připravují se na porod.

120-160 mm

Při lehkém stisknutí bradavek se objevují kapky mléka. Fenka často odpočívá, připravuje se k porodu.

58.-63.

Porod může nastat každým dnem - průměrná doba březosti je kolem 62-63 dní, ale v normálu je i doba od 57 do 68-70 dní.

120-160 mm

Krátce před porodem (12-24 hodin) fenka obvykle odmítá potravu. Dochází u ní k poklesu tělesné teploty z běžných 38-39oC pod 37oC, bezprostředně před porodem se teplota fenky vrací k normálu.


podle literatury zpracovala S.Jemelková, Sengge /