Sengge main site

 

Základní instrukce pro nové majitele štěněte

 
Výživa psa

Doporučený počet krmení denně:

2 - 4 měsíce:
4 - 6 měsíců:
6 -12 měsíců:
od 12 měsíců:

3 - 4x denně
2 - 3x denně
2x denně
1x denně

V prvé řadě zdůrazňuji, že štěně i dospělý tibetský teriér musí mít k dispozici neustále misku s čerstvou pitnou vodou - zvláště štěně se velmi lehko dehydruje (odvodní), což může mít vážné zdravotní následky.

Už od štěněte zvykáme psa na to, že dostává žrádlo ze své misky, na stejném místě a později i ve stejnou dobu. Potravu podáváme zásadně vlažnou, ne horkou nebo studenou z ledničky (takové jídlo může vyvolat u psa poruchy zažívání a průjmy).
Při jídle by měl mít pes absolutní klid. Misku s potravou mu bez ohledu na to, zda sežral všechno nebo ne, ponecháme nejvýše 20 minut, a pak mu ji odebereme. Pes se tak naučí, že co nesežere hned, o to přijde, a předejdeme tak jeho případné vybíravosti.

Průmyslově vyráběná krmiva

Naše obchody jsou v dostatečné míře zásobeny různými druhy hotových krmiv - jsou to různé granule, sypké sušené směsi, konzervy atd. Řada těchto krmiv je velmi kvalitní, krmení s nimi je velmi pohodlné a jejich používání mohu vřele doporučit, protože kvalitní krmivo obsahuje pro pejska všechny potřebné živiny a vitamíny.

Granulovaná krmiva jsou obvykle rozdělena podle věku a potřeb psa, tedy většinou na tyto druhy:

  - pro malá štěňata (puppy) a pro mladé psy (junior)
  - udržovací a standardní (adult, maintenance) - pro psy s normálním výdejem energie
  - pro zvýšenou zátěž - chov, výstavy, občasné soutěže a akce (performance)
  - pro starší psy (senior)
  - redukční dieta pro obtloustlé psy (light)
  - pro psy citlivé a alergické (sensitiv)

Každopádně, ať už upřednostňujete jakékoliv krmivo, doporučuji nešetřit a kupovat krmiva renomovaných značek, neboť i když mohou být poněkud dražší než tzv. "finančně výhodná", tak je u nich kvalita zaručena. Používání levnějších krmiv, při jejichž výrobě bývá použito méně kvalitních surovin, se obvykle po nějaké době odrazí ve zhoršené kondici psa, která se jako první projeví na jeho srsti, což je u dlouhosrstých plemen velmi špatné. Navíc stejně moc neušetříte, protože levnější krmivo má obvykle menší výživnou hodnotu a aby se pes nasytil, musí ho sežrat více.
Kvalitní druhy krmiva většinou nenajdete v supermarketech, ale jen ve speciálních chovatelských prodejnách.

Mezi poznávací znamení kvalitního krmiva patří to, že deklaruje, že je vyrobeno z kvalitních masných surovin (obvykle vhodných i pro lidskou výživu) a ne z kafilerních mouček, že nepoužívá umělé konzervační prostředky, barviva a aromatické látky, a že nepoužívá sóju. Nejlepší jsou ta krmiva, která jsou vyrobena na bázi drůbežího nebo jehněčího a králičího masa.

Kvalitní granulovaná krmiva mají zajištěno optimální složení krmné dávky, není tedy vhodné k nim přidávat žádné další přílohy, jako je maso nebo naopak rostlinná příloha (těstoviny, rýže apod.), protože by se narušil správný poměr všech živin.

Pokud se týká psích konzerv, já osobně dávam v krmení přednost granulím a konzervy kupuji spíše výjimečně, jen pro zpestření, jako odměnu, jako krmivo na cesty, v případě nějakých zdravotních problémů našich pejsků spojených s nechutenstvím a podobně.

Čistě masové konzervy jako samostatné krmivo nejsou vhodné (nezajišťují vyrovnané složení krmiva) a je nutné je míchat s přílohami, složenými z obilovin a obilných výrobků (upravená rýže, kukuřice, pšenice atd.), ze zeleniny a z přísad vitamínů a minerálií. Přílohové směsi je tak jako jiná krmiva možné zakoupit hotové v prodejnách chovatelských potřeb.
Většina prodávaných konzerv je však tvořena tzv. kompletní potravou, kdy je již připravena směs masa a všech potřebných příloh. K takovéto konzervě se již stejně jako ke granulím žádná další příloha nepřidává, protože by se narušilo optimální složení krmiva.
Stejně jako u nákupu granulí, i u konzerv se vyplatí nešetřit !

Čerstvá, doma připravená potrava

Následující řádky jsou určeny pro ty chovatele a majitele, kteří jsou tradičněji založeni a před průmyslově připravenými krmnými směsmi dávají přednost "domácí stravě". Přestože nemusí být vždy optimálním způsobem krmení vzhledem k tomu, že ne vždy se podaří zajistit optimální složení krmiva, pravdou je, že dáme-li našim psům vybrat, převážná většina dá čerstvé, doma připravené potravě přednost.

Nejlepší jsou husté směsi, tvořené drobně krájeným, nepříliš tučným a nejlépe vařeným masem (nejlepší je drůbeží, telecí a jehněčí, dále hovězí, méně vhodné je vepřové a skopové - je příliš tučné) smíchaným s přílohami, kterými mohou být ovesné vločky, těstoviny, rýže, pečivo, a dále se zeleninou - syrovou nebo vařenou, jemně strouhanou (hlavně mrkev, dále květák, kedlubny, rajčata, zelí, pórek, v malém množství i česnek, celer, petržel atd.; nedáváme však luštěniny nebo jen velmi malé množství - jsou nadýmavé). Jednotlivé dávky můžeme občas doplňovat vařenou rybou, mléčnými výrobky, hlavně sýry, tvarohem, pribináčky, asi dvakrát týdně i syrovým vejcem (u malého štěněte pouze žloutek).

Poměr lehce stravitelných bílkovin, tedy masa, k ostatním složkám potravy, by měl být u štěněte asi 1:1 a postupně, jak bude pejsek dospívat, asi 1:1,5 - 2. Uvádí se, že příliš velký podíl masa v potravě dospělých psů může u dlouhosrstých plemen někdy vyvolat kožní potíže, drbání a špatnou kondici srsti, vyvolanou alergickou reakcí na přebytek bílkovin.

Není příliš vhodné dávat štěňatům i dospělým psům mléko, které je špatnou potravou i nápojem pro psa (přestože mnoha psům velmi chutná), protože ten nemá enzymy trávící mléčný cukr laktózu, a proto může mít mléko pro něj projímavý účinek. Mezi chovateli se navíc traduje, že může údajně nadměrně podporovat vzrůst.

Pro zdárný vývoj chrupu je vhodné přidávat psíkovi chrupavky, postupně i syrové měkké kosti, nejlépe telecí lopatky nebo klouby. Nevaříme je, protože vařením kost tvrdne a stane se tříštivou pro vysoký obsah minerálií. Pozor: pro štěňata ani dospělé psy nejsou vhodné dlouhé duté kosti drůbeže, které se nebezpečně štípají do ostrých hrotů, ani příliš tvrdé kosti zvěřiny, skopové, vepřové ani králičí. Zvlášť nevhodné jsou páteřní obratle (všech druhů zvířat), neboť jsou nejtvrdšími kostmi v těle. My osobně dopřejeme občas našim pejskům jen kuřecí kosti, které jsou měkké, ale vybereme je tak, aby neměly ostré špičky.

Sladké pamlsky podáváme jen zcela výjimečně, jako mimořádnou odměnu - je to z výživného hlediska zbytečné, neboť cukry obsažené v nich se přeměňují převážně na tuky, což vede jen k tloustnutí. Jako občasný pamlsek můžeme používat buď speciální výrobky z prodejen chovatelských potřeb, nebo osvědčené a oblíbené dětské piškoty.

Také solit musíme jen velmi mírně. Kořenit pokrmy není vůbec třeba, vyhýbáme se také podávání uzenin, které jsou většinou přesolené a překořeněné také proto, že pes je navíc citlivý na dehtové látky, vznikající při uzení.

Vitamíny

Nejlepší je podávat vitamíny v přirozené formě, to znamená prostřednictvím kvalitní potravy. Umělé vitamínové prostředky dáváme raději jen na doporučení veterinárního lékaře v případě nějakých zdravotních obtíží. Bezdůvodný nadměrný přívod vitamínů může přespříliš podporovat růst, což nemusí být žádoucí. Navíc může být předávkování některých vitamínů i zdraví nebezpečné.Očkování

V naší republice je státem stanovená povinnost jedenkrát ročně očkovat psa proti vzteklině.
U psů, kteří se účastní chovatelských akcí (výstavy apod.), je rovněž povinné očkování proti psince, parvoviróze a infekční hepatitidě. Dnes se při očkování obvykle používají polyvaletntní vakcíny, účinné rovněž proti dalším méně známým infekčním nemocem. Očkování se nesmí podceňovat, neboť infekční choroby jsou pro psy smrtelně nebezpečné a u některých z nich by mohlo hrozit i přenesení na člověka.

Štěně u solidního chovatele je přibližně v sedmi týdnech očkováno vakcínou pro štěňata, která chrání proti psince a parvoviróze. Je to základní očkování pro štěňata a protilátky je třeba upevnit dalším přeočkováním a očkováním proti dalším nemocem ve dvou dalších vakcinacích následujících po sobě tři až čtyři týdny.

Poraďte se proto po koupi štěňátka co nejdříve se svým veterinářem a ten Vám stanoví nejvhodnější očkovací schéma. Očkování je třeba každoročně opakovat.

Uvádí se, že imunitní odezva organismu štěněte na vakcínu trvá nejméně 14 dní. Až do doby nástupu imunity po očkování se tedy nedoporučuje vycházet s mladými štěňaty na místa, kde se hodně venčí dospělí psi, kteří mohou být nositeli nákazy.Členství v klubu

Chovatelé tibetských teriérů v České republice jsou sdruženi v Tibetan Terrier Clubu ČR , který je prostřednictvím Českomoravské kynologické unie členem Mezinárodní kynologické federace F.C.I.

Klub pořádá speciální výstavy, má na starosti všechny organizační i další záležitosti kolem chovu plemene u nás, zprostředkuje vzájemnou výměnu informací a zkušeností svých členů, vydává Klubový zpravodaj, spolupracuje s podobnými kluby v zahraničí.


 

© Sengge Tibetan Terriers